ПРО ДОЛИНЩИНУ

     Долинський район розташований у північно-західній частині Івано-Франківщини, поряд з Львівщиною та Закарпаттям, у Карпатському передгір’ї та гірській частині Карпат.

Район має значний інвестиційний потенціал. Мальовничі краєвиди гірських сіл, бистрінь шумних річок з кришталево чистою водою, вічнозелені смерекові ліси і квітучі полонини з давніх-давен вабили людей до нашого краю, бо живуть тут горді й працьовиті бойки.

Районним центром є місто Долина – одне з найстаровинніших міст Галичини. Є підставити вважати, що йому вже понад 1000 років. До такої думки спонукає видрукуваний в 1907 році у Львові монографічний нарис Фелікса П’єстрака про долинські солеварні.

Завдяки особливостям географічного розміщення та рельєфу, сприятливому клімату, багатству історико-культурної спадщини, гармонійно пов’язаної із традиціями, звичаями та побутом бойківського краю, район має всі передумови для інтенсивного розвитку внутрішнього та іноземного туризму.

Працелюбність і традиційно висока ділова активність місцевого населення, створена поколіннями промислова і сільськогосподарська база, зумовили формування іміджу району, сприятливого для розвитку бізнесу.

Територія району складає 1,25 тис. км2 або 9% від загальної території області. Чисельність населення на початок 2016 року складала близько 70 тисяч осіб.

За адміністративним поділом до складу району, крім міста Долини, входять селище Вигода та 29 сільських рад, яким підпорядковано 41 населений пункт. Районним центром є місто Долина з населенням майже 23 тисячі осіб. Статус гірських мають 39 населених пунктів (95,1%).

Долинський район багатий на родовища корисних копалин, зокрема нафти і газу, підземних прісних і мінеральних вод, розсолів, а також сировину для будівельних матеріалів.

Основу мінерально-сировинних ресурсів складають нафта і газ. Основні родовища знаходяться в пізній, завершальній стадії розробки (характерне поступове зменшення видобутку продукції).

Промисловість є однією з провідних галузей економіки району.

У районі також виявлено більше десяти проявів мінеральних вод різних типів. Серед них найбільш розповсюджені води без специфічних властивостей і компонентів, хлоридно-натрієві розсоли, води типу “Нафтуся” (6 водопунктів).

Найбільш відомим є Ново-Мізуньське родовище, води якого використовують з лікувальною метою, а також для промислового розливу в пляшки під назвою “Горянка”.

      У природно-ресурсному потенціалі одне з основних місць займають також лісові ресурси. Загальна площа лісового фонду на території району складає 92,8 тис. га, що становить близько 75% площі району.

Гірські ліси багаті флорою і фауною. Площа заповідних територій складає 5323,5 га.

Гідрографію району утворює група річок басейну Дністра: Свіча, Саджава, Лужанка та ін., які своїми сильно розгалуженими верхів’ями починаються на північних схилах Карпатських гір, на висоті більш 1000 м н.р.м. Найбільша річка Свіча (довжина 107 км) бере свій початок з хребта Вишківських Горган на висоті 1155 м н.р.м.

На території району є чимало штучних водоймищ, ставків, містяться 17 пам’яток природи, 4 заказники, 23 заповідні урочища.

Приваблює район не тільки своїм високим промисловим потенціалом, а й традиціями бойків, архітектурою, історичними та культурними пам’ятками.

Долинщина володіє потенційними можливостями для формування на її території конкурентоспроможної туристично-рекреаційної галузі, яка може забезпечити значний внесок у соціально-економічний розвиток регіону за рахунок збільшення дохідної частини бюджету, надходження інвестицій, збільшення кількості робочих місць, покращення здоров’я громадян, збереження та раціонального використання культурно-історичної та природної спадщини.

      Долинщина – надзвичайно привабливий край для туристів. Неподалік від міста розташовуються ряд популярних серед туристів місць. Одна із найбільших святинь Західної України – греко-католицький монастир на Ясній горі в Гошеві знаходиться всього в кількох хвилинах їзди від Долини. Рухаючись в цьому ж напрямку можна потрапити до старовинного міста Болехова, а ще далі – до унікальної історико-культурної пам’ятки Скелі Довбуша в урочищі Бубнище. Неподалік від Долини, в селищі Вигода, знаходиться відправна точка всім відомої туристичної принади “Карпатський трамвай”. На околицях Долини можна також знайти безліч місць для активного та традиційного відпочинку, багато затишних готелів та закладів харчування.